Yield jako wartość typera

Yield

Niewiele jest miarodajnych wyznaczników pozwalających sprawdzić skuteczność obstawiania zakładów. Duża część typerów, szczególnie obstawiających sporadycznie i początkujących graczy, wyznacza skuteczność typowania poprzez podzielenie liczby trafionych przez liczbę obstawionych zakładów. Stosunek ten, chociaż wygląda całkiem rozsądnie ma jeden ważny mankament – nie bierze pod uwagę stawek i kursów na kuponie. Niedoskonałość tego systemu doskonale widać na przykładzie.

Gracz X obstawił trzy kupony na sobotnie mecze Premier League:

  1. stawka 2 zł, kurs 4.5, kupon wygrany (9 zł)
  2. stawka 2 zł, kurs 2.5, kupon przegrany (0 zł)
  3. stawka 2 zł, kurs 3.0, kupon przegrany (0zł)

Mimo, iż pomnożył swój wkład, to według tego wyznacznika większość z jego betów okazuje się nietrafiona. Wiele osób może zastanawiać się, czy w takim razie istnieje skuteczniejszy sposób określenia skuteczności typów. Tutaj z pomocą przychodzi nam yield.

Alternatywny wyznacznik

Yield (ang. plon/wydajność) to pojęcie pomagające określić, jak opłacalne będzie ulokowanie pieniędzy w konkretnym przedsięwzięciu lub aktywach. Można interpretować je jako stopę zwrotu z inwestycji. W obszarze zakładów bukmacherskich jest bardzo pomocny do sprawdzania jakości typerów oraz kontrolowania skuteczności własnych typów.

Parametr staje się naprawdę wartościowy po zawarciu kilkudziesięciu zakładów; niweluje to zjawisko tzw. fartu nowicjusza oraz nierozsądnego obstawiania kuponów składających się z wielu mało prawdopodobnych zdarzeń, typowego dla nowych graczy.

Warto notować wszystkie zawierane zakłady np. w arkuszu kalkulacyjnym. Pozwoli to na bieżąco kontrolować swój yield i w razie potrzeby dokonać niezbędnych zmian w stylu gry (umiejętnych graczy cechuje stały dodatni yield w średniej wysokości 5-10%; ujemny powinien skłonić do zmiany sposobu obstawiania lub głębszej analizy typowanych zdarzeń).

Sam wyznacznik jest bardzo prosty do obliczenia, opisuje się go wzorem:

YIELD = (SUMA ZYSKÓW/SUMA STAWEK) * 100%

By zaprezentować działanie yieldu można posłużyć się kwotami z poprzedniego przykładu:

SUMA ZYSKÓW = 9 zł + 0 zł + 0 zł – 2 zł – 2 zł – 2zł = 3 zł

SUMA STAWEK = 2 zł + 2 zł + 2 zł= 6 zł

YIELD = 3/6 * 100% = 50%

Skuteczność yieldu

Mimo, że yield powinien być dla każdego poważnego gracza najważniejszym czynnikiem określającym skuteczność typowania, nie jest on wyznacznikiem idealnym. Nie sprawdza się m.in. jeżeli typer:

  1. jest początkujący i ma za sobą jedynie kilka zakładów,
  2. stosuje skrajne stawki, często różniące się o rząd wielkości,
  3. korzysta z systemów progresywnych.

Wszystkie wymienione sytuacje mogą drastycznie wpływać na zmianę wartości tego parametru praktycznie po każdym zakładzie. Najwięcej informacji dostarczy osobom, które nie obstawiają bardzo ryzykownych kuponów oraz stosują tzw. płaską stawkę (jednakowy wkład w przypadku każdego zawieranego zakładu).

Podsumowanie

Chociaż yield nie każdemu dostarczy kompletnych informacji o skuteczności betowania, jest potężnym narzędziem w rękach doświadczonych i odpowiedzialnych graczy. Pozwala monitorować formę i oceniać skuteczność obstawianych kuponów lepiej niż jakakolwiek inna metoda, dlatego bardzo ważne jest prowadzanie historii zakładów i stałe kontrolowanie wielkości yieldu.