Valuebet

Valuebet

Nawet jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi, to zapewne zdarzyło Ci się już usłyszeć pojęcie valuebet.  Trudno się dziwić. Identyfikacja takich zakładów może stanowić klucz do sukcesu gracza. Sprawdź, czym jest valuebet i jak identyfikować takie zakłady. 

Co to jest valuebet?

Valuebet w dosłowny tłumaczeniu oznacza wartościowy zakład. To popularne pojęcie, które używane jest nie tylko przez klientów zakładów bukmacherskich, ale również giełdowych graczy. Oznacza ono, że kurs na dane wydarzenie jest zawyżony, przez co gracz ma możliwość osiągnięcia przewagi nad bukmacherem. Rezultatem jest wyższa wygrana.

Z praktycznego punktu widzenia wygląda to tak, że prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia w opinii gracza jest większe niż uważają analitycy po stronie zakładów bukmacherskich. Jeśli gracz znajdzie taki zakład, może liczyć na większą wygraną.

Obliczanie valuebet

Valuebet można w prosty sposób obliczyć. Nie potrzeba do tego nawet specjalistycznego arkusza kalkulacyjnego – wystarczy prosty kalkulator dostępny w każdym telefonie komórkowym.

Do obliczenia wartości zakładu potrzebne są dwie wartości:

 • k – kurs bukmacherski (podajemy w ułamku dziesiętnym) 
 • p – prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia (określone przez gracza)

Aby obliczyć, czy dany zakład jest valuebet wystarczy pomnożyć obie wartości.

Przykładowo jeśli kurs bukmacherski wynosi 2.00, a ocenione przez nas prawdopodobieństwo 55% (0,55) to obliczenie wygląda następująco:

 • 0,55 * 2.00 = 1.1

Interpretacja: jeśli obliczona wartość przekracza 1.01 to mamy do czynienia z wartościowym zakładem. Oczywiście im większą wartość otrzymamy, tym większa jest wartość samego zakładu.

Valuebet – przykłady

Żeby lepiej zrozumieć, czym jest valuebet najlepiej jest posłużyć się konkretnymi przykładami.

Piłka nożna

W meczu 38. kolejki angielskiej Premier League mierzą się ze sobą Leeds oraz West Bromwich Albion. Według bukmacherów faworytem tego pojedynku jest zespół Leeds (kurs 1.62). Według nich jest 61,73% prawdopodobieństwa, że to właśnie ten zespół wygra spotkanie. 

Z drugiej strony szanse WBA oceniono tylko na 20%, co oznacza, że kurs wynosi 5.00.

Taka analiza bukmacherów nie może dziwić, ponieważ Leeds jest znacznie wyżej w tabeli, gromadząc w ciągu całego sezonu kilkanaście punktów więcej. Jak jednak wynika z analizy przeprowadzonej przez gracza, w zespole Leeds nie wystąpi kilku podstawowych zawodników (w tym najlepszy strzelec i najlepszy pomocnik), którzy decyzją trenera dostali już wolne – na co nie zareagowali jeszcze bukmacherscy analitycy.

Szybko ocenia on więc szanse obu zespołów następująco:

 • Wygrana Leeds – 40%
 • Remis – 20%
 • Wygrana West Bromwich Albion – 40%

Czy jest to valuebet? Policzmy.

 • 0,40 (40% szans na wygraną WBA) * 5.00 (aktualny kurs) = 2

Jeśli wartość jest większa niż 1 to mamy do czynienia z valuebet.

Tenis

W półfinale turnieju tenisowego rangi ATP rywalizują ze sobą Hubert Hurkacz i Rafael Nadal. Bukmacherzy oceli szanse obu graczy na następującym poziomie:

 • Wygrana Hurkacza – 40% szans, kurs 2.50
 • Wygrana Nadala – 60% szans, kurs 1.76

Gracz będący fanem tenisa sprawdził, że w ostatnich tygodniach dużo lepiej prezentuje się Polak. Ma on również dodatki bilans spotkań z Hiszpanem na kortach trawiastych (na takiej nawierzchni rozgrywany jest też najbliższy mecz). Znalazł także informacje o możliwym urazie pleców Hiszpana.

Dzięki tym informacją, ocenił prawdopodobieństwo wygrania meczu następująco: 

 • Wygrana Hurkacza – 55% szans,
 • Wygrana Nadala – 45% szans.

Czy mamy do czynienia z valuebetem? 

 • 0,55 (55% szans na wygraną Polaka) * 2.50 (aktualny kurs) = 1.37

Wydarzenie jest valuebetem.

Rzut monetą 

Przykład rzutu monetą jest chętnie wykorzystywany do zobrazowania, czym jest valuebet. Jak wiadomo szanse na to, że wypadnie orzeł lub reszka wynoszą dokładnie 50%. Jest więc takie same prawdopodobieństwo, że po rzucie monetą wypadnie jedna strona, jak i na to, że wypadnie druga strona.

A co gdyby, których bukmacher zaproponował Ci następujące kursy na grę związaną z rzutem monetą:

 • Orzeł: kurs 3.50
 • Reszka: kurs 1.50

Jeśli na taki zakład planujesz postawić 20 złotych to potencjalna wygrana w przypadku wypadnięcia orzełka wynosi 70 złotych, a w przypadku reszki 30 złotych. Przypominam szanse obu stron wynoszą dokładnie 50%.

Bardziej opłaca się więc postawił na to, że wypadnie orzeł, ponieważ potencjalna wygrana jest dużo większa.

Jak oceniać prawdopodobieństwo w zakładach bukmacherskich?

Nie trzeba być matematycznym magikiem, aby ocenić szanse zespołów lub zawodników na wygranie spotkania czy też pojedynku. Oto kilka porad, które Ci to ułatwią.

 • Analiza aktualnej formy – nic nie mówi lepiej o dyspozycji danej zespołu lub zawodnika niż ostatnie wyniki. Sprawdź więc, jakie rezultaty notowali w ostatnich 5-10 spotkaniach. 
 • Sprawdź skład – w sportach zespołowych wystarczy jedna kontuzja, najważniejszego zawodnika, a już szanse zespołu na wygraną znacznie spadają. Czym byliby Lakers bez Lebrona Jamesa? Lub jak poradziłaby sobie Barcelona bez Messiego w składzie? Bądź więc na bieżąco z doniesieniami na temat awizowanych składów. Może okazać się, że wyłapiesz zmiany szybciej niż bukmacher, co da Ci przewagę.
 • Zajrzyj do historii – komentatorzy lubią mówić, że danym przeciwnik komuś nie leży i to prawda. Zdarza się, że dany zespół nie może wygrać na terenie rywala od kilkunastu lat, mimo że regularnie kończy sezon na wyższej pozycji. Sprawdź to, zanim zdecydujesz się określić prawdopodobieństwo. 
 • Ufaj liczbą i danym – chłodna kalkulacja zawsze sprawdza się lepiej niż bazowanie na emocjach. Jeśli po przeanalizowaniu składów, formy, historii i innych wybranych przez Ciebie parametrów wychodzi Ci, że większe szanse na wygraną ma zespół X to postaw na wygraną drużyny X.
 • Odłóż wewnętrzne preferencje – wielu profesjonalnych typerów radzi, aby nie obstawiać wyników swojej ulubionej drużyny. Wewnętrzne sympatie i preferencje mogą zaburzyć realną ocenę sytuacji, a finalnie doprowadzić do błędnego typu.
 • Przewidywarki i sztuczna inteligencja – obecnie gracze mają coraz więcej narzędzi, które sporą część analizy wykonują za nich. W sieci bez trudu znajdziesz przewidywarki wyników i algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję służące wsparcie dla klientów zakładów bukmacherskich. Warto z nich korzystać na końcu procesu oceny prawdopodobieństwa, aby otrzymane wyniki nie zaburzały własnej analizy.

Prawdopodobieństwo wygranej najlepiej określać w wartościach procentowych. Najlepiej robić to jeszcze przed spojrzeniem na kursy, które oferują bukmacherzy – mogą one sugestywnie wpłynąć na naszą ocenę.

Skuteczna ocena prawdopodobieństwa jest kluczową umiejętnością, którą powinien mieć każdy typer szukający wartościowych zakładów. Przed postawieniem pierwszego zakładu warto sprawdzić swoje kompetencje w tym temacie, stawiając kilka zakładów na sucho. Oznacza to, że gracz wykonuje całą analizę, jak przy normalnym zakładzie, ale nie obstawia prawdziwych pieniędzy.

W ten sposób testuje swoje umiejętności bez narażenia bankrollu. 

Jak znaleźć valuebet? Sprawdzone sposoby

Znalezienie wartościowych zakładów nie jest sprawą prostą. Analitycy zatrudniani przez bukmacherów najczęściej posiadają bardzo rozległą wiedzę na temat konkretnego sportu czy też ligi, a na dodatek wykorzystują całą gamę danych i analiz. Ułatwiają one wyznaczanie kursów, które realnie oddają prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska.

Jak znaleźć valuebet?

Jak więc szukać valuebetów? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

 1. Znajdź niszę – w Polsce mamy 38 milionów selekcjonerów. Wszyscy znają się na piłce nożnej, pasjonujemy się siatkówką, żużlem i koszykówką. Jednak, czy zastanawiałeś się kiedyś, ilu Polaków zna się na grze w darta albo na krykiecie? Zapewne niewielu. Podobnie może być z analitykami bukmacherskimi. Większość z nich zna się na najpopularniejszych sportach, jednak ich wiedza jest dużo mniejsza w sportach niszowych. To właśnie w nich pojawia się najwięcej valuebet.

Wybierz więc niszę, gdzie dogłębnie poznasz zasady, drużyny i panujące tam reguły.

Wybór mniej popularnego sportu może zapewnić Ci spore zyski.

 1. Poznaj ligę, drużynę, zawodnika – specjalizować można się nie tylko w konkretnej dyscyplinie sportu. Dobrym rozwiązaniem przy poszukiwaniu valuebet jest również dogłębne poznanie konkretnej ligi, drużyny lub zawodnika i szukanie wartościowych zakładów tylko z ich udziałem.

Przykładem mogą być niższe ligi piłkarskie. Dyscyplina doskonale znana wszystkim, ale drużyny występujące na 5. szczeblu rozgrywek w Anglii raczej nie często pojawiają się w największych mediach sportowych. Poznaj je więc bliżej, aby skuteczniej pozyskiwać wartościowy zakład. 

 1. Obserwuj oferty bukmacherów – często różnice w kursach bukmacherów mogą być naprawdę duże. Wynika to oczywiście z tego, że każdy bukmacher ma własny system wyceny prawdopodobieństwa. Przed postawieniem zakładu porównaj więc oferty kilku bukmacherów, aby znaleźć najwyższy kurs.
 1. Bądź na bieżąco – to dobra rada niezależnie od tego, jak grasz u bukmachera. Jeśli nie jesteś tylko niedzielnym typerem i obstawiasz regularnie z myślą o osiągnięciu zysku to obserwuj w mediach społecznościowych profile najważniejszych i lokalnych mediów sportowych. Śledź także komunikaty samych klubów i zawodników. To często ich pracownicy jako pierwsi informują o ewentualnych kontuzjach, urazach lub zmianach w składzie.
 1. Słuchaj innych graczy – samodzielne wykonywanie złożonego researchu na temat dwóch – trzech spotkań może zająć nawet kilka godzin. Wykorzystaj więc wiedzę innych typerów i wymieniaj się z nimi swoimi sugestiami, co do konkretnych zdarzeń. Możesz na przykład dołączyć do jednej z facebookowych grup, gdzie każdego dnia dziesiątki typerów dyskutują o szansach poszczególnych zespołów i drużyn. Wizyty w takich grupach pozwolą zaoszczędzić Ci sporo czasu przy analizie szans.

System Kelly’ego – jak wykorzystać valuebet?

Samo znalezienie wartościowego zakładu nie gwarantuje jeszcze wygranej. Koniecznej jest jeszcze postawienie zakładu, a później oczekiwanie na korzystne rozstrzygnięcie. To nie zawsze musi iść po naszej myśli, dlatego konieczne jest korzystanie z strategii stawkowania. Pomoże ona zminimalizować ryzyko bankructwa.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych systemów bukmacherskich w przypadku valuebetów jest system Kelly’ego. Jego nazwa pochodzi od nazwiska autora, czyli Johna Larry’ego Kelly’ego. Ten doktor fizyki opracował swój system w 1956 roku. Co ciekawe, do dzisiaj pomaga on określić wysokość stawki granych zakładów. Wzór na jego obliczenie wygląda następująco:

B * (p * k – 1) / (k – 1) = stawka,

B – to nasz bankroll, a więc budżet jakim dysponujemy na zakłady

p – to prawdopodobieństwo wyliczone przez gracza

k – to kurs na dany zakład określony przez bukmachera

Przykład

W rozpoczynającej się w NBA fazie play-off, Denver Nuggets podejmują u siebie Portland Trail Blazers. Bukmacherzy ocenili szanse obu zespołów następująco:

 • Wygrana Denver 55% szans, kurs 1.80
 • Wygrana Portland 45% szans, kurs 1.95

Gracz po przeprowadzonej analizie obu zespołów inaczej ocenił szanse obu drużyn. Według niego faworytem są goście z Portland (ocenił prawdopodobieństwo ich wygranej na 55%). To klasyczny valuebet. Teraz typer chce ustalić, jaką kwotę powinien postawić na ten zakład. Jego depozyt w zakładach bukmacherskich wynosi 300 złotych.

300 zł * (0,55 * 1.95 – 1) / (1.95 – 1) = 22,90 zł

Oczywiście system Kelly’ego podobnie jak inne strategie bukmacherskie nie daje 100% gwarancji zysku. Chroni on jednak przed całkowitą utratą środków przy odpowiednim zarządzaniu bankrollem. 

Strategia valuebet – warto z niej korzystać?

Valuebet to ciekawa strategia, która umożliwia uzyskiwanie przewagi nad bukmacherem, co podnosi szanse na wygranie zakładu. Wyszukiwanie wartościowych zakładów nie jest jednak proste, dlatego z valuebetów najczęściej korzystają doświadczeni gracze z zamiłowaniem do analizy danych. Jeśli wykonana przez nich ocena prawdopodobieństwa wystąpienia danego zjawiska jest dobra, to gracz może liczyć na spore zyski. Potrzeba do tego jednak pewnej wprawy, którą najlepiej nabyć przez obstawianie na sucho.