Systemy bukmacherskie

Systemy bukmacherskie

Jeśli chcesz zamienić swoje przypadkowe działania u bukmachera w zaplanowany proces, to musisz poszukać odpowiedniego systemu bukmacherskiego. Możliwości jest sporo. W tym artykule przyglądamy się najpopularniejszym systemom obstawiania, szukając tego najlepszego.

Czym są systemy bukmacherskie?

Systemy bukmacherskie można określić jako zbiór powtarzających się praktyk oraz działań, których celem jest zwiększenie szans gracza na wygranie w zakładach bukmacherskich.

Jest wielce prawdopodobne, że już stosujesz jakiś system obstawiania, nawet o tym nie wiedząc. Nawet obstawianie za każdym razem drużyny, która jest uznawana przez bukmacherów za faworyta jest przykładem pewnego systemu. To samo dotyczy typowania wygranych tylko polskich zawodników podczas gal KSW, czy też typów UNDER 2.5 w meczach polskiej Ekstraklasy. To wszystko są systemy bukmacherskie.

Z pojęciem systemu bukmacherskie nierozłącznie związany jest system stawkowania. Pomaga on określić wartość, którą należy zainwestować w dany zakład.

Czy system bukmacherski jest mi potrzebny?

Wiele początkujących graczy stawia zakłady pod wpływem emocji, instynktu lub sympatii. Takie podejście może oczywiście przynieść krótkoterminowe korzyści w postaci wygranych zakładów. Jeśli jednak myślisz o graniu u bukmachera w dłuższej perspektywie to warto pomyśleć o wyborze systemu bukmacherskiego.

Strategie bukmacherskie pomagają zarządzać posiadanym depozytem, a jednocześnie wykorzystywać kursy bukmacherów w sposób, który zwiększa szanse na wygrywanie zakładów. Dzięki takiemu podejściu gracz ma większą kontrolę nad swoim kapitałem, co pozwala osiągać lepsze wyniki w długiej perspektywie.

Z systemów bukmacherskich lub ich modyfikacji powinni korzystać wszyscy, którzy traktują zakłady bukmacherskie jako inwestycje. Jasne reguły sprawią, że obstawianie stanie się procesem, którym łatwiej zarządzać.

Najpopularniejsze systemy bukmacherskie

Jak już wcześniej wspomniałem, systemów bukmacherskich jest w zasadzie nieograniczona ilość. Stawianie tylko na gospodarzy jest systemem. Typowanie na podstawie pięciu ostatnich spotkań też jest określoną strategią. 

Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze strategie typowania, które są znane i stosowane przez graczy na całym świecie.

Strategia obstawiania: System Martingale

To jeden z najpopularniejszych systemów bukmacherskich. Strategia Martingale polega na podwajaniu wartości zakładu po każdej przegranej, tak aby wygrany zakład pokrywał straty związane z poprzednią porażką, a jednocześnie dawaj zysk.

Przykładowo ustalamy, że na pierwszy zakład stawiamy 20 złotych. Typowany mecz nie poszedł po Twojej myśli, więc zainwestowane środki zostały stracone. W kolejnym zakładzie podwajasz pierwotną stawkę, wynosi więc ona już 40 złotych i postępujesz tak długo, aż zakład zostanie rozstrzygnięty jako wygrany. Jeśli zakład numer dwa także zostałby rozstrzygnięty jako przegrany to stawka kolejnego powinna wynosić 80 złotych (40 złotych x 2).

Aby system ten był opłacalny dla gracza, konieczne jest obstawianie wydarzeń, których kurs jest większy niż 2.0 – zaleca się stosowanie kursów na minimalnym poziomie 2.50.

Przykład:

 • Zakład I: kurs 2.50, wkład 20 złotych, przegrany
 • Zakład II: kurs 2.50, wkład 40 złotych, wygrany (100 złotych)
 • Zakład III: kurs 2.50, wkład 20 złotych, przegrany
 • Zakład IV: kurs 2.50, wkład 40 złotych, przegrany
 • Zakład V: kurs 2.50, wkład 80 złotych, wygrany (200 złotych)

Suma wkładu: 200 złotych

Suma wygranych: 300 złotych

System Martingale polecany jest graczom o dużym kapitale. System ten ma również pewne ograniczenia. Jeśli nasze typy przez dłuższy czas nie będą poprawne to stosując ten system może szybko wyzerować nasze konto.

Ten system bukmacherski najlepiej stosować na sportach dwutorowych (np. Baseballu).

Progresja na remisy

To odmiana systemu Martingale’a, która zastosowana jest tylko do obstawiania remisów. Najczęściej wykorzystywana jest przy typowaniu zdarzeń związanych z piłką nożną lub hokejem na lodzie.

Sam system progresji na remisy polega na wytypowaniu drużyn, których spotkania często kończą się wynikiem remisowym, a następnie konsekwentne obstawianie wyników remisowych w meczach z udziałem tego zespołu. Ta strategia może być stosowana w odniesieniu do jednego zespołu lub całej ligi. 

W przypadku przegranego zakładu, gracz w kolejnej kolejce znowu obstawia remis danego zespołu i tak aż do wygranej. ze względu na wysokie kursy za remis (przeważnie od 2.5 do 4) gracz nie tylko odrabia straty z poprzednich zakładów, ale również osiąga zysk. 

Ten system wymaga dużego kapitału na zakłady oraz sporo cierpliwości – wygrany zakład może nie trafiać się nawet przez kilkanaście tygodni. Ten system bukmacherski uznawany jest skuteczny, ale związany jest z dużym ryzykiem.

System bukmacherski: system Fibonacciego 

Ten system obstawiania oparty został o matematyczny model Fibonacciego. Ciąg ten powstaje na zasadzie sumowania ze sobą dwóch kolejnych liczb. 

Wygląda to tak: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610 itd.  

Grając tym systemem, gracz po każdym przegranym zakładzie stawia kolejny, a wartością zakładu jest suma dwóch poprzednich stawek. Co ważne, po dwóch wygranych zakładach z rzędu, typer powinien cofnąć się na początek ciągu, czyli ponownie grać za stawkę wyjściową. 

Oczywiście typer nie musi grać za stawki rozpoczynające się od jednego złotego – może to być dowolna inna wartość. 

Przykład:

 • Zakład I: kurs 2.20, wkład 10 złotych, przegrany
 • Zakład II: kurs 2.20, wkład 10 złotych, przegrany 
 • Zakład III: kurs 2.20, wkład 20 złotych, wygrany (44 złote)
 • Zakład IV: kurs 2.20, wkład 20 złotych, przegrany
 • Zakład V: kurs 2.20, wkład 40 złotych, wygrany (88 złotych)

Suma wkładu: 100 złotych

Suma wygranych: 136 złotych

Jest to system, który wymaga na początku mniejszego wkładu niż System Martingale, jednak jest on równie kosztowny i ryzykowny.

System Greenwood 

Z pozoru strategia Greenwood przypomina systemy Fibonacciego i Martingale. Jednak w odróżnieniu od nich, Greenwood stworzony został z myślą o zakładach bukmacherskich, co pozwala uwzględnić w nim wartość kursu danego zdarzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to system bardzo ryzykowny, co naraża gracza na bankructwo. 

Stosując system Greenwood w pierwszej kolejności należy wyznaczyć stawkę profitu, który chcemy uzyskać – na przykład 200 złotych. A następnie podstawić ją oraz wysokość kursu do wzoru:

((Zakładana wygrana / (Kurs-1)) * 10)) * 10 = stawka

Jeśli więc nasza zakładana wygrana wynosi 200 złotych, a kurs 1.95 to obliczenia wyglądają następująco:

((200 / (1.95-1) * 10)) *10 = 210 zł

Stawka zakładu powinna wynosić więc 210 zł. Jeśli będzie on wygrany to przy kolejnym zakładzie gracz rozpoczyna kalkulację od nowa. W przypadku przegranego zakładu, cel następnej gry musi wynosić 210 zł (stawkę poprzedniego zakładu) + 200 zł (cel nowego zakładu)  = 410 zł. 

W rezultacie, przy kursie 2.20, gracz musi postawić:

((410 / (2.20-1) * 10)) *10 = 342 zł

Jak więc widać, korzystanie z tego system stawkowania wymaga posiadania dużego kapitału. Aby osiągnąć zysk, trzeba mieć nie tylko odpowiednią ilość środków, ale również dużą cierpliwość – zwłaszcza w przypadku przegranych.

System d’Alemberta

To system, którego twórcą jest znakomity francuski matematyk i fizyk Jean d’Alember. Wymyślony przez niego system opiera się o progresję malejącą. Gracz po każdym przegranym zakładzie obstawia zakład, którego stawka jest o 1 jednostkę większa niż wcześniej. W przypadku przegranego zakładu stawka maleje o jedną jednostkę.

W systemie d’Alemberta wykorzystywana jest wartość jednostki. Jej ustalenie jest pierwszym krokiem, który powinien wykonać typer chcący korzystać z tej strategii.

Przy ustalaniu jednostki zakładu musi on wziąć pod uwagę wielkość posiadanego depozytu, a także ile poziomów gry chce sobie zapewnić. Przykładowo, jeśli gracz chce sobie pozwolić na maksymalnie 8 błędów + wygranego kuponu to musi dysponować 45 jednostkami. 

To, ile wyniesie jednostka zależy od posiadanego budżetu. Przyjmuje się, że jedna jednostka powinna stanowić około 2% bankrollu. Jeśli więc w depozycie posiadasz 2000 zł to jedna jednostka wynosić będzie 40 złotych.

Po każdym przegranym zakładzie, gracz zwiększa depozyt o jedną wygraną. Jeśli zakład zostanie rozstrzygnięty jako przegrany to obniża o jedną jednostkę.

 • Zakład I: kurs 2.20, wkład 10 złotych, przegrany
 • Zakład II: kurs 2.20, wkład 20 złotych, przegrany 
 • Zakład III: kurs 2.20, wkład 30 złotych, przegrany 
 • Zakład IV: kurs 2.20, wkład 40 złotych, wygrany (88 złotych) 
 • Zakład V: kurs 2.20, wkład 30 złotych, przegrany

Ta strategia obstawiania może być modyfikowana przez gracza. Jeśli chce on zapewnić sobie większą liczbę gier, to powinien obniżyć wartość jednostki, a tym samym stawkę. Jeśli natomiast chce grać za większe stawki, to musi liczyć się z tym, że ma mniej zaplanowanych szans.

Ten model progresji jest dużo mniej ryzykowny niż na przykład system Martingale, ponieważ stawki nie rosną w tak szybkim tempie. Dalej jest to jednak strategia ryzykowna, która naraża na utratę całego kapitału. Należy również pamiętać o tym, aby obstawiać po kursie minimum 2.0.

System Kelly’ego

To popularny system bukmacherski, który oparty został o wzór matematyczny. Dzięki niemu gracze mogą obliczyć optymalną stawkę na dany zakład. Pozwala to im zoptymalizować zyski i ograniczać do minimum ryzyko.

Wzór na stawkowanie według systemu Kelly’ego wygląda następująco: 

stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1)

„K” to aktualny bankroll gracza, 

„k” to kurs zakładu,

„p” to prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia (wartość procentowa). 

Typowanie według systemu Kelly’ego wymaga posiadania pewnych umiejętności.

Po pierwsze typer musi dobrze oszacować wartość prawdopodobieństwa. Wymaga to dużej znajomości danego sportu, zespołu lub zawodnika, a także bycia na bieżąco.

Po drugie konieczne jest szukanie valuebetów, czyli zakładów, w których bukmacher błędnie oszacował prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia. W efekcie czego, wydarzenie ma zbyt wysoki kurs.

Przykład:

Polski tenisista Hubert Hurkacz rywalizuje podczas turnieju w Paryżu z Rafaelem Nadalem. Bukmacherzy wycenili szanse obu panów na 50%, oferując kursy na poziomie 2.00.

Gracz, dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu, wyżej wycenia szanse Polaka. Według niego prawdopodobieństwo tego, że to Hurkacz wygra wynosi 70%. To idealna okazja, aby skorzystać z systemu Kelly’ego.

stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1)

stawka = [ 200 zł * ( 0,7 * 2.00 – 1) ] / (2.00 – 1)

stawka = 80 złotych

Ze względu na swoją złożoność, system Kelly’ego nie jest polecany graczom początkującym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi. Największe korzyści z niego odniosą gracze doświadczeni, którzy potrafią identyfikować valuebety. 

Odpowiednie stosowanie tej strategii zapewnia duże bezpieczeństwo i stabilność kapitału.

Stały profit

To jeden z systemów progresji malejącej, który polega na takim stawkowaniu po porażce, aby gracz mógł nadrobić wcześniej poniesione straty i osiągnąć zysk na ustalonym poziomie. 

Pierwszym krokiem działania w tym systemie jest ustalenie, jaki zysk chce się wypracować. Tutaj w zasadzie panuje pełna dowolność. Eksperci zalecają jednak, aby planowany zysk nie przekraczał 70-80% stawianej stawki. W przeciwnym razie konieczne będzie obstawianie dużej liczby zakładów lub wybieranie wydarzeń o dużym ryzyku. 

Kluczem do grania według tego systemu jest ustalenie odpowiedniego poziomu zysku, a także określenie, jaki jest nasz maksymalny budżet.

W praktyce system stałego profitu polega na tym, że po każdym przegranym kuponie, gracz stawia kolejny zakład. Dobiera stawkę w ten sposób, aby potencjalna wygrana mogła pokryć straty związane z poprzednim zakładem, a jednocześnie przyniosła zysk na określonym poziomie. 

Stały profit

Przykład: depozyt: 300 złotych, oczekiwany zysk 120 złotych

 • Zakład I: kurs 1.70, wkład 50 złotych, wygrany (85 złotych)
 • Zakład II: kurs 1.20, wkład 100 złotych, wygrany (120 złote)
 • Zakład III: kurs 1.40, wkład 70 złotych, wygrany (98 złotych)
 • Zakład IV: kurs 2.00, wkład 30 złotych, przegrany
 • Zakład V: kurs 2.20, wkład 50 złotych, wygrany (110 złotych)

Zysk = 35 + 20 + 28 – 20 + 60 

Zysk = 123 złote

Stały profit należy do strategii ryzykownych, ponieważ gracz może szybko stracić cały depozyt – jeśli pierwszy typy będą błędne. Dodatkowo, pierwsze porażki będą powodować, że gracz musi w kolejnych zakładach podejmować większe ryzyko, grając po wyższych kursach i często angażując większe stawki.

System Labouchere’a

System Labouchere’a jest modyfikacją stałego profitu. Pierwszym zadaniem gracza jest ustalenie stawki, którą uznaje się za cel gry. Następnie wartość ta musi zostać przedstawiona jako dowolny ciąg liczb – posłużą one do ustalenia stawki zakładu.

Przykładowo, jeśli celem gry jest 100 złotych to można rozpisać następująco:

 • Wariant A: 10+20+10+20+10+20+10
 • Wariant B: 15+5+10+15+5+10+15+5+10+5+5
 • Wariant C: 5+5+5+10+10+10+40+15

Możliwości jest naprawdę sporo. Nie ma przy tym znaczenia kolejność liczb, ustalamy je według własnego gustu. Po wypisaniu liczb, można przejść do gry. 

W przykładzie posłużymy się wariantem C: 5+5+5+10+10+10+40+15

Stawką pierwszego zakładu jest suma pierwszej i ostatniej liczby z ciągu, czyli w naszym przypadku 5+15 = 25 złotych. Dokładnie tyle stawiamy na pierwszy zakład.

 • Jeśli zakład jest wygrany to skreślamy z naszego ciągu użyte liczby (5 i 15). Po tym ciąg wygląda następująco 5+5+10+10+10+40. Stawka kolejnego zakładu to ponownie pierwsza i ostatnia liczba, czyli 5+40 = 45 zł.
 • Jeśli zakład został przegrany to na końcu ciągu dopisujemy stawkę, za którą zagraliśmy. W naszym przypadku było to 25, więc ciąg wygląda następująco: 5+5+5+10+10+10+40+15+25. W kolejnym zakładzie ponownie bierzemy pierwszą i ostatnią liczbę, więc stawka zakładu wynosi 30 (5+25).

System Labouchere’a w bardzo obrazowy sposób pokazuje, jak daleko gracz jest od wyznaczonego celu. Jeśli przegrywa on zakład to ciąg liczb się wydłuża, jeśli natomiast notuje wygrane to ciąg jest coraz krótszy. Jeśli wykreśli on wszystkie liczby to oznacza, że gra zakończyła się sukcesem. 

Strategia ta sprawdza się nawet, gdy gracz notuje niską skuteczność wygranych. Przy kursie powyżej 2.00 wystarczy wygrywać około 40% zakładów, aby notować zyski. Co ważne, również stawki zakładów nie rosną tak szybko jak w przypadku innych systemów progresywnych, co lepiej chroni bankroll gracza.

System Paroli

System Paroli to jeden z popularnych systemów bukmacherskich, który stanowi odwrotność Martingale’a. Gracze działający w myśl tej strategii, podwajają stawkę kuponu tylko w przypadku wygranej. Jeśli kupon jest przegrany to gracz wraca do stawki początkowej.

Z matematycznego punktu widzenia, strategia ta daje niewielkie szanse powodzenia. Gracz, żeby wygenerować zysk musi seryjnie wygrywać, co nie jest zadaniem łatwym – dużo częściej zdarzają się serię przegranych kuponów. Niesie to za sobą duże ryzyko bankructwa. 

W praktyce może wyglądać to tak:

 • Zakład I: kurs 2.00, wkład 50 złotych, wygrany (100 złotych)
 • Zakład II: kurs 2.20, wkład 100 złotych, przegrany
 • Zakład III: kurs 2.40, wkład 50 złotych, przegrany
 • Zakład IV: kurs 2.00, wkład 50 złotych, przegrany
 • Zakład V: kurs 2.20, wkład 50 złotych, wygrany (110 złotych)

Suma zakładów: 300 złotych

Suma wygranych: 210 złotych

W rzeczywistości system Paroli stosowany jest tylko przez bardzo doświadczonych graczy, którzy mogą pochwalić się wysoką skutecznością realizowanych zakładów. Minimalny kurs takich zakładów powinien wynosić 2.00.

System 1–3–2–6

To kolejny system stawkowania, który oparty jest o progresje rosnącą. Cały system zakłada realizację czterech etapów. Gracz posługuje się przy tym jednostkami o ustalonej wartości np. 20 złotych. Strategia ta powinna być stosowana na wydarzeniach, których kurs wynosi powyżej 2.0. Rozpoczynając ten system, w depozycie powinny znajdować się minimum dwie jednostki.

Etapy systemu bukmacherskiego 1-3-2-6

 1. W pierwszym etapie gracz stawia jedną jednostkę np. 20 zł. Jeśli wygra to do jego budżetu trafiają 2 jednostki. Jeśli przegra to zostaje mu tylko jedna.
 2. W drugim etapie gracz stawia wszystkie dostępne środki, czyli łącznie 3 jednostki. Jeśli wygra to będzie miał 6 jednostki, jeśli natomiast przegra to wyzeruje swój depozyt.
 3. Gracz gra za 2 jednostki, zostawiając w budżecie 4. W przypadku wygranej będzie miał już 8 jednostek.
 4. Ostatni etap tej strategii. Gracz stawia aż 6 jednostek. Jeśli wygra to zakończy system z wynikiem 14 jednostek (zarobek netto to 12 jednostek). W przypadku porażki zostaną mu 2 jednostki, czyli wróci do stanu początkowego.

Strategie stawkowania w zakładach bukmacherskich

Wymienione wyżej strategie bukmacherskie to nie jedyne możliwości, które mają gracze chcący zarabiać na zakładach. Jeśli nie chcesz lub nie masz czas stosować w swoich grach skomplikowanych wzorów matematycznych to możesz skorzystać z prostszych strategii stawkowania. Oto najpopularniejsze z nich.

Strategia stałej stawki

To często stosowana strategia przez graczy chcą mieć kontrolę nad swoim bankrollem. Jej mechanizm działania jest bardzo prosty, ponieważ polega na ustaleniu na początku miesiąca dziennej stawki przeznaczonej na zakłady. 

Może to być na przykład 20 złotych. W takim wariancie masz pewność, że Twoje wydatki na zakłady bukmacherskie nie przekroczą w danym miesiącu 600 złotych. 

Taki system działania wymaga pewnej dyscypliny. Po pierwsze musisz każdego dnia obstawiać jakiś zakład lub zakłady, a po drugie pilnować swoich wydatków – ograniczając się do stawki 20 złotych nawet jeśli danego dnia rozgrywanych jest wiele interesujących spotkań. 

Korzystając ze stałej stawki trzeba się liczyć z potencjalnie niewielkim zyskiem, szczególnie jeśli na kuponie umieszczasz tylko jedno wydarzenie.

Stawkowanie procentowe

Strategia ta polega na obstawianiu zakładów bukmacherskich za stałą stawkę, która stanowi procentową wartość posiadanego budżetu. Oznacza to, że każdego dnia stawka zakładu jest inna, ponieważ zmienia się kwota na Twoim depozycie.

To, ile procent bankrollu obstawisz każdego dnia zależy od Ciebie. Przyjmuje się, że stawka nie powinna przekraczać od 2% do 5% posiadanego depozytu, ponieważ taki przedział zapewnia względnie niski poziom ryzyka bankructwa. 

Stawkowanie procentowe

Stawkowanie procentowe pozwala osiągać większe zyski niż płaska stawka w przypadku dużej skuteczności typowania. Dalej będą to jednak mniejsze kwoty niż w przypadku stosowania progresji, która stanowi podstawę większości systemów bukmacherskich.

Stawkowanie modułowe

Strategia stawkowania modułowego to rozbudowana wersja stałej stawki. Oba rozwiązania łączy sporo rzeczy: przede wszystkim bezpieczeństwo i kontrola posiadanego budżetu.

Gracz ustala stawkę zakładu posługując się jednostkami. Kwota postawiona na konkretnym kuponie może mieć od 1 do 10 jednostek. Im bardziej ryzykowny zakład, tym mniej jednostek jest angażowanych. Wartość każdej jednostki jest ustalana przez gracza. W naszym przykładzie wynosić będzie ona 20 złotych.

Przykładowo, na zakłady wysokiego ryzyka (kurs powyżej 3.5) przeznaczamy od 1 do 3 jednostek, czyli od 20 do 60 złotych. Im większą mamy pewność, że dane zdarzenie rozstrzygnie się po naszej myśli, tym więcej jednostek możemy przeznaczyć.

Aby działać bardziej automatycznie można na początku ustalić zakresy kursów, a następnie przypisać do nich ilość jednostek, które można przeznaczyć na dany zakład. Przykładowo przy kursach powyżej 4.00 przeznaczasz maksymalnie dwie jednostki, a przy kursie 1.50 od ośmiu do dziesięciu jednostek. 

Stawkowanie modułowe wykorzystywane jest zarówno przez graczy początkujących, jak i bardziej doświadczonych. W dłuższej perspektywie pozwala osiągać duże zyski, nawet przy średniej skuteczności typowania. 

Strategie gry w zakładach bukmacherskich

Wymienionej wyżej strategie stawkowania są bardzo pomocne przy ustalaniu kwoty, którą gracz powinien postawić na dany zakład, aby osiągnąć zysk. Poniżej znajdziesz kilka strategii, które pomogą Ci w dobraniu odpowiednich zdarzeń do umieszczenia na kuponie.

Gra przeciwko tłumowi

Kursy na faworyzowane zespoły często są celowo zaniżane, ponieważ duża liczba graczy stawia na nich swoje pieniądze. To dobra wiadomość dla typerów, którzy chcą grać przeciwko tłumowi i osiągać ponadprzeciętne zyski. 

Wielu graczy obstawia tylko na podstawie dostępnych kursów, zawsze wybierając faworyta. Takie działanie sprawia, że w wielu wydarzeniach kursy na faworytów są dużo niższe niż prawdopodobieństwo osiągnięcia przez nich zwycięstwa. Jeśli więc widzisz, że kurs na daną drużynę lub zawodnika jest zdecydowanie za niski to możesz zagrać przeciwko tłumowi, stawiając na rywala. Nie musi to być od razu typ na jego wygraną. Można posłużyć się zakładami z podpórką, które zwiększą Twoją szansę na wygraną. 

Valuebet

Valuebet to inaczej wartościowy zakład. Polega to na tym, że gracz, dzięki posiadanej wiedzy inaczej ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia niż bukmacher, co pozwala mu zarobić na błędnie określonym kursie. 

Przykład

W siatkarskiej Lidze Mistrzów, siatkarze ZAKSY Kędzierzyn Koźle grają z aktualnym Mistrzem Włoch, Cucine Lube Civitanova. Bukmacherzy następująco ocenili szanse obu zespołów:

 • Wygrana Zaksy: 40 % szans, kurs 2.50
 • Wygrana Cucine Lube: 60 % szans, kurs 1.67

Gracz, który interesuje się siatkówką wie, że w zespole z Włoch nie zagra dwóch kluczowych zawodników, a dodatkowo trener chce sprawdzić kilku młodszych zawodników. Po przeprowadzonej przez siebie analizie, następująco rozłożył szanse obu zespołów.

 • Wygrana Zaksy: 55 % szans
 • Wygrana Cucine Lube: 45 % szans

Stawia więc swoje pieniądze na polski zespół, ponieważ w jego opinii bukmacher źle ocenił szanse obu drużyn.

Valuebet

Szukanie valuebetów nie jest prostym zadaniem, ponieważ niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat konkretnej dyscypliny, ligi lub zespołu. Jak jednak pokazuje przykład, znalezienie valuebetu może być bardzo opłacalną strategią.

Szczegóły na temat valuebetu oraz strategii z jego zastosowaniem znajdziesz w naszym artykule na blogu, po więcej kliknij tutaj ➡️ VALUEBET.

Obstawianie faworytów

To strategia, która jest często wybierana przez początkujących graczy, którzy nie chcą spędzać wiele czasu na analizie szans drużyn lub zawodników. Swoje typy opierają jedynie o kursy zaproponowane przez bukmacherów, zawsze wybierając zespół, który w opinii analityków jest faworytem. 

Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje plusy. Przede wszystkim gracz ma dużą szansę na wygranie zakładu. Oczywiście w sporcie zdarzają się niespodzianki, ale w dłuższej perspektywie faworyci wygrywają większość spotkań. Daje to poczucie w miarę pewnego zysku.

Drugą stroną jest jednak opłacalność takich zakładów. Ze względu na niskie kursy ostateczna wygrana będzie niewielka. Co rodzi pewne problemy w przypadku przegranego kuponu – czasami potrzeba kilku wygranych, aby odrobić straty.

Obstawianie faworytów to dobra strategia dla osób początkujących oraz tych, które dysponują dużym kapitałem. 

Surebety

To strategia polegająca na poszukiwaniu zakładów, które niezależnie od wyniku spotkania pozwalają typerowi zarobić. Obstawia on wszystkie możliwe rozstrzygnięcia, wykorzystując różnice kursowe pomiędzy ofertami poszczególnych zakładów bukmacherskich.

Przykład:

Gracz znalazł surebet na mecz ostatniej kolejki Premier League między Leeds i WBA. Do dyspozycji ma 500 złotych, które podzielił w następujący sposób:

 • Wygrana WBA u bukmachera X 

Stawka: 42,20 zł 

Kurs: 17.5

Potencjalna wygrana: 738,41 zł

Zysk: 238,41 zł

 • Remis u bukmachera Y

Stawka: 136,75 zł 

Kurs: 5.4

Potencjalna wygrana: 738,41 zł

Zysk: 238,41 zł

 • Wygrana Leeds u bukmachera Z

Stawka: 321,06 zł 

Kurs: 2.3

Potencjalna wygrana: 738,41 zł

Zysk: 238,41 zł

Jak widać niezależnie od rozstrzygnięcia spotkania, gracz wygrywa 238,41 zł. 

Znalezienie takich surebetów nie jest sprawą prostą. Często trzeba poświęcić kilka godzin na analizowanie ofert kilku bukmacherów, aby znaleźć jedno wydarzenie, które pozwoli zarobić.

Surebety mają jeden podstawowy plus, który nie mogą pochwalić się inne systemy. Gwarantują 100% pewny zysk na zakładach bukmacherskich. Żeby jednak poziom zysku był na odpowiednim poziomie, konieczne jest posiadanie odpowiedniego kapitału.

Jak wybrać system bukmacherski dla siebie?

Systemów i strategii bukmacherskich jest bardzo duże. Poszczególne rozwiązania różnią się od siebie poziomem ryzyka, wielkością kapitału, który należy posiadać oraz potencjalnymi zyskami. W takich warunkach, wybór odpowiedniego systemu nie jest prosty. Jak zatem dobrać strategię do swoich preferencji?

 • Jeśli oczekujesz szybkiego i dużego zysku, a jednocześnie nie boisz się ryzyka to wybierz: system Martingale’a, Paroli, Greenwood lub 1-3-2-6;
 • Jeśli chcesz ryzykować trochę mniej, a jednocześnie możesz poczekać dłużej na zyski to wybierz: system D’Alemberta, Fibonacciego lub Labouchere’a.
 • Jeśli jesteś graczem początkujących i nie chcesz szybko stracić całego depozytu to wybierz: płaską stawkę, stawkowanie modułowe lub stawkowanie procentowe.
 • Jeśli jesteś doświadczonym graczem to wybierz system Kelly’ego.
 • Jeśli lubisz spędzać dużo czasu na analizie szans danych zespołów i porównywaniu kursów to spróbuj szukać valuebetów i surebetów. 

To, jakim systemem bukmacherskim powinieneś grać zależy przede wszystkim od Twoich preferencji, co ryzyka, posiadane kapitału oraz czasu, który masz zamiar poświęcić na zakłady bukmacherskie. Możliwości jest tak wiele, że każdy gracz znajdzie strategię bukmacherską dla siebie.