Plan na grę – systemy ABC oraz surprise

Systemy ABC oraz surprise przy obstawianiu

Wielu graczy marzy o fortunie pochodzącej z zakładów bukmacherskich, naiwnie licząc, że znajdą złoty sposób na typowanie i nieustanne wygrywanie. Już na wstępie muszę ich rozczarować – nawet najlepszym typerom zdarzają się przegrane. Żaden sposób nie zagwarantuje pewnych pieniędzy z każdego kuponu, istnieją jednak metody, które pozwalają zwiększyć prawdopodobieństwo zarobku. Zakłady systemowe, bo o nich mowa, są w tym momencie oferowane przez większość legalnych bukmacherów. Ale czym właściwie są wspomniane systemy?                                                                                   

Najogólniej rzecz ujmując, systemy bukmacherskie (systemy stawkowania zakładów) to zbiór zasad wskazujących graczowi, w jaki sposób powinien ustalać kwoty zakładów. Przewaga stosowania gry systemem nad spontaniczną grą składa się z kilku czynników:

  1. zwiększenia szans na wygraną lub minimalizacji ryzyka,
  2. eliminacja emocji – stałe obstawianie ulubionej drużyny lub zawodnika, niezależnie od warunków (np. wysokiej formy) nigdy nie jest dobrym pomysłem, tak samo jak pochopne decyzje w trakcie np. zakładów live czy weekendowych promocji u bukmachera,                                                       
  3. uporządkowanie sposobu obstawiania – systemy bukmacherskie pozwalają w dość krótkim czasie sprawdzić, jaki styl typowania jest skuteczny i najbardziej nam odpowiada.

Większość systemów jest dobrze opisana w Internecie, więc w tym artykule skupimy się na dwóch, które rzadko pojawiają się na polskich forach – “ABC” i “Surprise”.

System progresywny ABC

W odróżnieniu od wielu innych sposobów typowania, system ABC jest stosunkowo prosty w swoich założeniach. W odróżnieniu od klasycznej progresji, szanse na bankructwo gracza są stosunkowo niskie, niezależnie od wyniku strategia kończy się maksymalnie po trzech etapach. 

ABC można podzielić na trzy części. Załóżmy, że średni kurs wynosi 2.0 (jeżeli kursy na zakłady znacznie się różnią może być konieczne dopasowanie stawek tak, by proporcje potencjalnych wygranych zostały zachowane), stawka początkowa 10 zł. Cały proces przebiega następująco

  1. Zakład A – obstawiamy 10 zł, możemy wygrać 10 zł netto, jeśli przegramy następuje progresja do zakładu B,
  2. Zakład B – obstawiamy 20 zł, możemy wygrać 10 zł netto*, jeśli przegramy następuje progresja do zakładu C,
  3. Zakład C – obstawiamy 40 zł, możemy wygrać 10 zł netto, jeśli przegramy tracimy aż 70 zł.

*od wygranej odejmujemy wkład w przegranym zakładzie A i wkład w zakładzie B.

System ten w większości przypadków zwiększa szanse na pomnożenie kapitału, chociaż jeśli dwa pierwsze typy okażą się nietrafione, to w ostatnim zakładzie zysk może okazać się niewspółmiernie niski w stosunku do ryzyka. Przy wyjątkowo pechowym zbiegu okoliczności może się zdarzyć, że nic nie wygramy a jedynie stracimy wkład włożony w każdy z zakładów w progresji. Dlatego bardzo ważne jest, by nie inwestować w ten system zbyt wielkich kwot (częstą praktyką u doświadczonych obstawiających jest inwestowanie zaledwie ułamka swojego budżetu – ok. 2-5%).

System Surprise

Strategia wykorzystywana głównie w obstawianiu ligowych rozgrywek piłkarskich. Polega na obstawieniu meczy w pojedynczej kolejce jednym z dostępnych u bukmacherów systemów typu x/y (2/8, 2/9, 2/10 itp.), po najwyższym możliwym kursie na dane spotkanie. Systemy typu x/y wyjaśnię na przykładzie typu 2/8. Składa się on z:

  1. 8 typów,
  2. 28 zwycięskich kombinacji (na tyle sposobów można wybrać 2 wydarzenia z 8 możliwych).

Aby wygrać, co najmniej dwa typy muszą się być trafione, a wysokość wygranej zależy od liczby celnych typów i kursów zwycięskich meczy.

Chociaż system wygląda atrakcyjnie jest dość ryzykowny i nie powinni z niego korzystać niedoświadczeni gracze. Jeżeli z kuponu celne okażą się dwa typy z najniższym kursem, możemy stracić na obstawionym zakładzie.

Podsumowanie

Egzotyczne, jak na polskie warunki, systemy ABC oraz Surprise mogą okazać się dla wielu graczy przyjemną odskocznią od spontanicznego obstawiania i sztampowych systemów typowania, takich jak klasyczna, agresywna progresja w stylu Martingale (mogąca szybko zrujnować gracza) czy rzadko spotykany system Fibonacciego (gdzie suma wkładu jest sumą wkładów w dwóch poprzednich zakładach). Umiejętne wykorzystanie opisanych strategii pozwala utrzymać stały, dodatni yield gracza i przynieść zysk obstawiającym. W odróżnieniu od klasycznego typowania dostarcza potencjalnie mniejszego zysku, lecz ogranicza również ryzyko, nieodzowne w przypadku uprawiania hazardu. Jak widać, matematyka bierze górę nad losowością i nawet na tak niepewnym gruncie są sposoby na efektywną grę i zarabiania pieniędzy.